ČINČILA JUHOAMERICKÁ

Lat.nÁzov:                            Chinchilla lanigera

Dĺžka tela:                            25-26cm

Dĺžka chvosta:                     18cm

Hmotnosť:                            do 800g

Priemerná dĺžka života:      8-10 rokov

Charakteristika:

je to stredne veľký hlodavec s krásnymi, výraznými očami a širokými ušami. Činčila má neobyčajne hustý a hebký kožúšok. Srsť je po celom tele rovnako dlhá, je sfarbená väčšinou do šedá, ale sú aj čierne, tmavohnedé či biele činčily.

Pôvod a spôsob života: 

Žije už iba v horských oblastiach Ánd Severnej Ameriky, v chudobných končinách, ktoré sú často pokryté snehom. Činčila žije v kolóniách v skalných štrbinách alebo malých norách v počte 2 až 5 kusov. Sú aktívne hlavne v noci, ráno sa vyhrievajú na slniečku a zbytok dňa prespia v nore.

Potrava :

V domácnostiach tvorí základ potravy kvalitné seno, zmes zrna pre činčily, zelenina. Chudobná rastlinná vegetácia krajiny, v ktorej žije je jej výhradnou potravou. Sú to hlavne hrubé pichľavé trávy, tŕnisté kríky a niektoré horské byliny. Pretože v týchto oblastiach je iba málo vody, musí väčšinu potrebnej tekutiny získavať iba z potravy.

Chov a rozmnožovanie:

Pre činčily je najvhodnejšia priestranná voliéra umiestnená v chladnejšej časti bytu. Voliéra/klietka by mala byť dostatočne priestranná. Dovnútra môžete dať kmeň a niekoľko pníkov, po ktorých činčily radi lozia. Na steny zaveste jednoduché poličky, ktorý budú odpočívať a rozhliadať sa po okolí. Do klietky je vhodné umiestniť aj búdku, do ktorej sa môžu skryť.  Do klietky je potrebné poskytnúť im misku s pieskom, na kúpanie sa. Dno treba vysypať tenkou vrstvou pilín alebo hoblín.

Činčila pohlavne dospieva vo veku 4 mesiacov, potom si nájde partnera, s ktorým zostáva celý život. Samička môže mať až 3 vrhy do roka, v jednom vrhu sa rodia až 4 mláďatá, ktoré vážia asi 40 – 50 gramov. Mláďatká sa rodia dokonale osrstené, vidia a v chrupe majú 20 zubov. Behať začínajú veľmi skoro a po dvoch dňoch už prijímajú potravu. V opatere rodičov sú do 6 alebo 8 týždňov.