PIESKOMIL MONGOLSKÝ

Lat.názov:                            Meriones unguiculatus

Dĺžka tela:                            15 cm

Dĺžka chvosta:                     12 cm

Priemerná dĺžka života:      3-4 roky

Charakteristika: 

Pre pieskomila sú charakteristické veľké oči, dlhé zadné labky a silné zadné nohy, ktoré mu umožňujú vysoko skákať. Bežne dostupní sú v rôznych farbách – hnedá, zlatá, sivá, čierna, dymová a iné.

Pôvod a spôsob života: 

Pieskomily pochádzajú z Mongolska, tiež sú rozšírení v Zabajkalí a severnej a severovýchodnej Číne. Žijú v norách v piesčitej zemine. Sú aktívni cez deň aj v noci.

Potrava: 

Ich jedálny lístok sa skladá z rôznych semien (ovos, kukurica, pšenica, slnečnica). Nepohŕdnu ovocím a zeleninou prípadne v malej miere tvarohom, tvrdým syrom či piškótami.

Chov a rozmnožovanie:

Pieskomily chováme v teráriách, prípadne v klietkach (plastové dno klietky môžu niektoré jedince rozhrýzť), ktorých rozmery by mali byť 50x40x40cm. Ideálna na chov je skupina 1 samec a 2-3 samice. Ako podstielku môžeme použiť piliny a na hniezdo seno. Pieskomily by mali mať k dispozícii možnosti na lezenie - napríklad konáre. Taktiež konáriky na okusávanie , ako hračka im postačí rolka z toaletného papiera, potom čo sa s ňou do sýta vyhrajú ju za pár sekúnd zlikvidujú. Je dobré poskytnúť im v miske aj piesok na kúpanie sa (v chovproduktoch bežne dostupný ako kúpací piesok pre činčili).  Pieskomily sú veľmi spoločenský, najšťastnejší sú v páre. Keď sú dvaja, môžete pozorovať ako sú spokojný, spoločne spia schúlený v kĺbku, čistia sa a všetko podnikajú len spoločne. Kľudne môžu byť spolu aj dvaja samčekovia alebo samičky. Teplota im vyhovuje izbová – 20 až 25 st.C. Dospelosť dosahujú vo veku 3 mesiacov. Gravidita trvá 25 až 29 dní, a po nej sa rodí 2-6 slepých a holých mláďat. Po 3 týždňoch sú mladé pieskomily osrstené a začínajú vyliezať z hniezda. Nasledujúcich 5 dní mláďatám otvárajú oči a začínajú jesť potravu pre dospelých.

Začíname s chovom: 

Ako základnú výbavu pre pieskomila odporúčame : 

  • Klietka – odporúčame minimálne 50x40x40cm
  • Podstielka – hobliny
  • Krmivo – zmes pre pieskomilov
  • Snack – tyčinky pre hlodavce / keksíky / dropsy
  • Minerálny kameň
  • Miska na krmivo
  • Miska na vodu / napájačka
  • Piesok na kúpanie sa 
  • Domček
Akcia pre začínajúcich chovateľov: 

Zľava 5% na celý nákup pri kúpe zvieratka a minimálne 6 produktov zo základnej výbavy.