ZEBRIČKA AUSTRÁLSKA

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt samička zebricky

Lat.nazov:                           Poephila guttata

Dĺžka:                                  10 cm

Priemerná dĺžka života:     5 rokov

Rozdiely v pohlaví: 

Samičky mnohých farebných variánt nemajú pruhy, ich zobáky sú svetlejšie červené, sfarbenie tela samičky je matnejšie ako má samček. Samček má jasnočervený zobák a oranžové škvrny na líciach. Na hrudi samčeka sú zebrovité pruhy. Mladé vtáky majú hnedé sfarbenie a kratší chvost.

PôvodAustrália

Charakteristika: 

Zebrička austrálska je jeden veselý vtáčik, ktorý celý deň energicky poletuje po klietke.  Je to ideálny vtáčik do bytu, je malý, tichý a nenáročný, svojou veselou povahou a príjemným pípaním Vám každodenne zlepší náladu. Je potrebné ich chovať minimálne vo dvojici, sú totižto veľmi spoločenský a samota by im ublížila.  Zebričky zbožňujú vodu, veľmi radi sa kúpu, a preto je vhodné zaobstarať im kúpeľničku, ktorá Vám navyše umožní pozorovať ich pri ich veselých vodných hrách. Vtáky sa ľahko rozmnožujú a chovajú. Sú vhodné pre chovateľa nováčika, no priťahuje aj skúsených chovateľov a vystavovateľov.Na výstavách sa zvyčajne vystavujú v pároch.

Potrava: 

Zebričke podávajte zmes pre malé exoty, spestrenú mäkkou a zelenou potravou, napríklad semená tráv alebo buriny, najmä v období rozmnožovania.

Chov a rozmnožovanie: 

Skupinu zebričiek austrálskych môžete chovať v malom záhradnom aviáriu s doletom 1,8 m. V miernom podnebnom pásme sa odporúča zabezpečiť vtákom dodatočné osvetlenie a teplo v zimnom období. Vtáčí pár však môžete chovať aj doma v klietke. Ak poskytnete zebričke košík alebo búdku, rada sa v nich uhniezdi. Máva naraz päť i viac mláďat; mladé vtáky je vhodné nechať rozmnožovať sa od deviatich mesiacov. Inkubácia trvá 13 dní; mláďatá opúšťajú hniezdo vo veku 18 dní.

Začíname s chovom:  

Ako základnú výbavu pre zebričku odporúčame:

  • Klietka - min. 35x20x35 cm
  • Podstielka – drevná štiepka, kukuričná
  • Krmivo – zmes pre exoty
  • Snack – tyčinky pre exoty
  • Sépiová kosť
  • Piesok na trávenie
  • Krmitko na piesok
  • Kúpeľničku

Akcia pre začínajúcich chovateľov: 

Zľava 5% na celý nákup pri kúpe zvieratka a minimálne 4 produktov zo základnej výbavy.