RYŽOVNÍK SIVÝ

Lat.nazov:                            Padda oryzivora

 

Dĺžka:                                   14 cm

Priemerná dĺžka života:      7 rokov

 

Rozdiely pohlaví:

Pohlavie dokáže určiť iba odborník, samčeky spievajú. Samička má zvyčajne bledšie sfarbený zobák. Podrobnosti rozmnožovania: inkubácia trvá 14 dní, mláďatá opúšťajú hniezdo vo veku 28 dní. Mladé vtáky majú tmavé zobáky,perie na hrudi je pásikavé.

Pôvod: Jáva, Bali, juhovýchodná Ázia

Charakteristika:

Ryžovník je vhodný do bytu, svojím krásnym, tichým spevom urobí radosť všetkým členom rodiny.  Je to malý, odolný vtáčik, plný energie. Miluje kúpeľ, preto je vhodné zaobstarať mu kúpeľníčku. Mali by sa chovať vo dvojici, samotu, dobre nezvládaju ! Ryžovník sivý sa pôvodne vyskytoval pravdepodobne len na Jáve a na blízkom ostrove Bali, dnes je však rozšírený na väčšine územia juhovýchodnej Ázie. V bielej podobe bol známy už v dávnej minulosti; objavil sa asi v Číne, pred viac ako 400 rokmi. Dobre sa ujalo niekoľko príťažlivých farebných variantov, medzi ktorými je čisto biela a plavá forma. Je zaujímavé, že farebné mutácie sa rozmnožujú omnoho ochotnejšie ako normálne sfarbené vtáky.

Potrava: Ryžovník obľubuje obyčajné semená pre kanáriky a proso, spolu s nelúpanou ryžou a zelenou potravou (semena trávy, listy púpavy).

Chov a rozmnožovanie:

Tieto vtáky môžu žiť v záhradných aviáriách počas celého roka – ak sú dostatočne aklimatizované a majú k dispozícii kryté a suché priestory s bidlami. Nechovajte ich spolu s mäkkozobými astrildami, majú totiž sklony zastrašovať malé vtáčiky. Vyskytuje sa agresivita. Na zaistenie čo najlepšieho chovateľského úspechu treba ryžovníka sivého chovať v skupinách oddelených od iných vtákov. Niekedy sa stáva, že iba dominantný pár sa pokúsi vysedieť mláďatá. Zabezpečte dostatok rôznych miest na hniezdenie a hojnosť materiálu na stavbu.

Začíname s chovom:

 

 

 

 

 

 

Akcia pre začínajúcich chovateľov :

Zľava 5% na celý nákup pri kúpe zvieratka a minimálne 4 produktov zo základnej výbavy.