OSMÁK DEGU

Lat.názov:                       Octodon degu
Dĺžka tela:                      15cm
Dĺžka chvosta:                 7-13cm
Hmotnosť:                      170-300g
Priemerná dĺžka života:   5-7 rokov
Charakteristika :
Osmák degu ľudovo nazývaný chilská veverička. Je veľmi inteligentný, nenáročný na chov, dá sa ľahko ochočiť a naučiť sa napríklad pribehnúť na zapískanie, alebo dokonca aj na zavolanie menom. Je milý hodí sa k deťom, pretože nie je agresívny a nehryzie. Na rozdiel od iných zvierat, netrpí chorobami prenosnými na človeka. Je aktívny skôr cez deň, najviac ráno a večer, v NOCI SPI ! Toto nenáročné , od prvého pohľadu roztomilé zvieratko, bolo pôvodne zaradené do veveričkovitých, až neskôr vedci zistili, že sa jedná o zvieratká, ktoré sú blízko príbuzné morčaťu. Je to veľmi spoločenské a zvedavé zviera, ktoré si vyžaduje ľudskú spoločnosť, ak mu venujete čas ľahko sa ochočí a vy s nim zažijete mnoho zábavy. V dobrých podmienkach sa dožívajú 7-9 rokov. Je to čistotné zviera BEZ typického zápachu hlodavcov. NIKDY ich nechytáme za koniec chvosta - ako obranu pred prirodzenými nepriateľmi sú totiž, podobné ako jašterica, schopný pustiť koniec chvosta, ktorý už nikdy nedorastie. Podobne preto, lebo pustia len kožu so srsťou. Milujú kúpeľ v piesku , ktorý je pre nich dôležitý pri hygiene.

Pozrite si video osmáčikov z našej predajne, takto si rodinka užíva svoj obľúbený kúpeľ.... :)

Pre prehrávanie video súborov je potrebné mať aktívny JavaScript a nainštalovaný Adobe Flash

Pôvod a spôsob života:

Osmák degu sa vyskytuje od západného pobrežia Chile až po hory Ánd. Je aktívny cez deň, je obratný, dobre skáče a šplhá. Títo hlodavci sú dychtivý stavbári hniezd. V prírode si robia kopčeky z vetvičiek. Čím má osmák vačšiu kopu. tým vyššie je jeho postavenie v skupine. Je veľmi spoločenský, pôvodne žil v početných kolóniach.

Potrava:

Osmak degu je bylinožravec, živí sa rôznymi cibuľkami rastlín, hľuzami, úrodou na farmách, trávami, listami, ohlodáva kôru stromov a kríkov. V zime sa živí hlavne suchým lístím. Doma ho kŕmime zmesou zrnín, senom, tvrdým pečivom, čerstvým zeleným krmivom ako je púpava, tráva, ďatelina, lucerna, šalát, granulovanými koncentrátmi. Najmä v zimnom období je potrebné doplňovať stravu čerstvou zeleninou. Hlavne mrkva by v ich jedálničku nemala chýbať. Raz za týždeň neuškodí ani jedna psia granula, osmáci ju majú veľmi v obľube a zároveň si brúsia zúbky. Sem tam sa mu môže podať ako pochúťka mesiačik jablka, alebo detská piškótka, ale len v malom množstve, pretože v jeho potrave by nemalo byť veľa cukru, uhľohydrátov a tukov, ktoré mu spôsobujú zdravotné problémy.
Chov a rozmnožovanie:
Vo voľnej prírode žijú vo veľkých rodinných skupinách, doporučuje sa preto nechovať samotné zvieratko (ak áno, tak v tom prípade mu musíte venovať omnoho viac pozornosti, než keď máte osmákov viac!). Pre skupinu osmákov degu je vhodná klietka s veľkosťou 60x60x100 cm, ale plastové dno môžu prehrýzť, preto je vhodnejšie kombinovať klietku s kovovým alebo skleným spodkom. Na podstielku sú najvhodnejšie hobliny a seno. Je to šplhavý druh, preto je dobre klietku zariadiť vetvami na lezenie, tunelmi a plošinkami na odpočinok. Veľmi vhod im príde miska s kúpacím pieskom pre činčily. Piesok na kúpanie je potrebný hlavne kvôli hygiene, ktorú si nevedia ináč ako kúpeľom v piesku zabezpečiť. Osmák degu dosahuje pohlavnú dospelosť okolo 1 roku. Po dlhšej gravidite, ktorá trvá 87 – 93 dní, sa rodí 3 až 9 mláďat, ktoré sú dokonale osrstené, vidia a majú zuby. Už niekoľko hodín po narodení začínajú preskúmavať svoje okolie a veľmi skoro sa kŕmia pevnou stravou. Samček býva dokonalým otcom – pomáha s výchovou mláďat. Mladí osmáci degu bývajú odstavení medzi 5 – 6 týždňom.
Začíname s chovom:
Ako základnú výbavu pre osmáka degu odporúčame :
Klietka min. 60x60x100 cm
Podstielka – hobliny, seno
Krmivo – zmes pre osmákov degu
Snack – tyčinky pre osmákov/granule pre hlodavc
Seno
Minerálny kameň pre hlodavcov
Kúpací piesok pre činčily
Miska na piesok
Miska na krmivo
Miska na vodu/napájačka
Tunel, konáre na lezenie
Domček