KRÁLIK ZAKRSLÝ (Baranček)
Hmotnosť : 1 - 2 kg - podľa plemena
Priemerná dĺžka života : Králik sa dožíva až 8 rokov, niekedy aj viac
Pôvod: Anglicko
Charakteristika :
Baranček má uši zvesené popri hlave. Zakrslé králiky patria k obľúbeným domácim miláčikom, pretože sú čistotné a vedia Vám vašu náklonnosť vrátiť. Zakrslé králiky je možné aj vychovať a hodia sa na chov v byte. Tak ako každé zviera, králik potrebuje každodennú starostlivosť a spoločnosť. Sú to naozaj láskyplné stvorenia, ktoré patria medzi najlepších domácich maznáčikov.
Potrava:
Seno : je hlavná časť potravy. Králik by mal mať k dispozícií neustále dostatok sena - aj v noci !!! Môže ho zjesť koľko chce a nič sa mu nestane. Seno slúži hlavne na trávenie, v prípade nedostatku môže králik vážne ochorieť. Seno nie je drahá záležitosť a preto sa s ním nemusí šetriť.
Obilie : V obchode pre zvieratká nájdete hotovú zmes vhodnú pre králikov, ktorá obsahuje ( slnečnicu, obilie, ktoré je dôležité pre správny rast králika, ovos atď.) Denne podávame králikovi podľa návodu na obale, kým je králiček ešte malý, kŕmi sa 2-3 x denne, dokopy asi dve polievkové lyžice. Neskôr prejdeme na kŕmenie len ráno a večer podľa kŕmneho návodu (50-80g/deň). Na spestrenie jedálnička sa králikom podáva ovocie alebo zelenina , podáva sa naozaj len raz za čas a v malom množstve !
Ovocie : Podávajte vždy len malý kúsok, pretože obsahuje veľa cukru. Vhodné je takmer všetko ovocie, ale nie exotické! Napr.kúsok jabĺčka ( BEZ kôstky, tá je pre králikov JEDOVATÁ !) hrušky alebo jahody, maliny, banán, ananás, červený melón, sušené hrozienka a banániky.
Zelenina : Podávajte malý kúsok mrkvy. Králikovi nedávame tieto druhy zeleniny : cibuľa, cesnak, zemiaky, pór, rebarbora, feferónky, STRUKOVINY (hrach, fazuľa, šošovica)
Chov a výchova
- Králiky s dlhšou srsťou je potrebné česať, pretože behom roka niekoľkokrát menia srsť
- Starostlivosť o pazúre. Králikom by sa mali strihať pazúriky, najlepšie kliešťami. Môžete to spraviť doma alebo ho vezmete k veterinárovi. Striháme iba tie pazúriky, ktoré sú priesvitné alebo biele. Keby sme ich zastrihli do živej časti pazúrov, môže králikovi tiecť aj krv.
- Starostlivosť o zuby je dôležitá, králikovi neustále dorastajú zuby. Prerasteniu zubov a následnému utrpeniu králika zabránime tak, že králikovi každý deň dáme niečo na obhlodávanie, napríklad drievko alebo konárik. Keď králik niečo obhrýza, tak sa mu aj zabrusujú zuby.
- Pri výchove králika nezabudnime na Pavlov reflex. Často opakované pokyny sa králik dokáže naučiť.
- Pochvala je pre králika veľká motivácia (napr.maškrta)
- Králik sa dokáže naučiť používať králičí záchod, čo je výhoda ak je králik voľne pustený
- Králiky nesmieme biť, kričať po nich ani šliapať (aj keď neúmyselne), pripravovať im nepríjemné situácie, králik si to automaticky pospája s Vašou osobou a bude sa Vás báť. U niektorých králikov to dokonca môže viesť k agresivite. Nesmiete dopustiť aby sa Vás králik bál! To samozrejme neznamená, že mu musíte všetko dovoliť. Je však potrebné zvoliť také spôsoby, ako králikovi ukázať, že niečo nemá robiť, aby to neviedlo k jeho strachu z Vás
- Príklad - skúsenosť : Jeden chovateľ zvolil k ukľudňovaniu nepríjemné hvízdnutie z diaľky + hodenie mäkkého balíčka papierových vreckoviek po králikovi robiacim neplechu, alebo lezúcom tam, kam nesmie. Králik spojil nepríjemné pocity s miestom, v ktorom bol alebo činnosťou, ktorú robil, čo je účel.
Očkovanie :
Veterinári očkujú väčšinou kombinovanou vakcínou proti moru a myxomatóze. Očkuje sa 2 x ročne proti moru a myxomatóze, čo sú veľmi nebezpečné choroby, nie sú prenosné na človeka ale králik môže zomrieť do pár dní
Choroby :
Najčastejšie sa vyskytujúcou chorobou je kokcidióza . Obdobie najčastejšieho výskytu kokcidiózy : jar a jeseň. Faktory ovplyvňujúce vypuknutie choroby : náhla zmena krmiva, výkyvy teplôt, zvýšená vlhkosť, zmena prostredia a stres. Pri kúpe nového zajačika, je potrebné ho preventívne preliečiť prípravkom do vody (nájdete u veterinára). Príznaky sú zmeny správania králička, a to hlavne malátnosť, nechutenstvo, hnačka, niekedy dokonca i zápcha, chudnutie, nahrbený chrbát, naježená srsť, nafúknuté brucho, smädivosť. Kokcidiózu možno zistiť rozborom bobkov, ktoré nazbierame od králika z viacerých dní a odnesieme veterinárovi.
Začíname s chovom : Ako základnú výbavu pre králika odporúčame :
- Klietka - odporúčame minimálne 100 x 45 x 40 cm
- Podstielka - hobliny / papierová podstielka / Asan
- Králičie WC
- Prepravka alebo škatuľa
- Kefa na česanie
- Vodidlo + postroj ( je vhodné na prechádzku s králikom )
- Seno
- Jasličky na seno ( vo väčšine predávaných klietok už sú)
- Krmivo - zmes pre králiky
- Snack - tyčinky pre králiky / keksíky / dropsy
- Minerálny kameň
- Miska na krmivo
- Miska na vodu / napájačka
- Domček
- Mačací kočkolit do wc
Akcia pre začínajúcich chovateľov:
Zľava 5% na celý nákup pri kúpe zvieratka a minimálne 6 produktov zo základnej výbavy.