JEŽKO AFRICKÝ/BIELOBRUCHÝ
Lat.názov: Atelerix albiventris
Dĺžka tela: 20cm
Hmotnosť: 300-700g
Priemerná dĺžka života: 6-8 rokov
Pôvod a spôsob života:
Ježko bielobruchý pôvodne pochádza z Afriky, kde sa vyskytuje od Senegalu po Sudán. Keďže pochádza z Afriky, je dôležité, aby mal v teráriu zodpovedajúcu teplotu. Cez deň by sa teplota mala pohybovať okolo 23-28°C. V noci môže teplota klesnúť na 18-22°C. Nikdy by však nemala klesnúť pod 18°C. Je to nočný tvor. Vo voľnej prírode sú ježkovia samotári, avšak v zajatí majú radi aj kontakt s inými ježkami. Hrajú sa spolu a spia spolu schúlení do klbka v jednom domčeku. Pri samičkách to väčšinou nebýva problém a vychádzajú spolu dobre. Pri samčekoch musíme dávať pozor a sledovať, či spolu dobre vychádzajú.
Potrava :
Africký ježko bielobruchý je ako všetci ježkovia mäsožravec a hmyzožravec. Ježka kŕmime mačacími granulkami. Samozrejmosťou je vždy dostupná čistá voda. Vhodné je ježkovi do jedálneho lístka dopĺňať živý hmyz, ako cvrčky, kobylky, múčne červy, dážďovky, šváby, zoophobasy a podobne. Je dôležité aby mali pestrú stravu, preto môžeme do jedálnička zaradiť aj varené kuracie mäso, varené hovädzie mäso, tvaroh, varené vajcia, ovocie, zeleninu. V malom množstve je možné ježkovi podať aj mačacie konzervy, tieto však môžu ježkovi spôsobiť hnačku. Neprekrmujeme, ježkovia v zajatí často trpia sklonom k obezite! Ježka kŕmime večer, zhruba za malú hrsť a ráno po našom prebudení, keď si ježko s radosťou vylezie z domčeka, pozrieť či mu v miske niečo nepribudlo.
Chov a rozmnožovanie:
Klietka by mala byť umiestnená na tichom mieste, kde bude môcť ježko počas dňa nerušene odpočívať. Ježko s klietkou nesmie byť umiestnený v prievane. Ježka chováme v teráriu. Ako terárium nám najlepšie poslúži klietka o rozmeroch 90x45x30 cm /šírka x dĺžka x výška/. Použiť môžeme aj box podobných rozmerov, alebo sklenené akvárium či inú nádobu. Napr. plastové boxy o veľkosti 70x45 cm sú tolerované pre ježkov mini a medium line (do 500g), pokiaľ sa nejedná o matky s mláďatami . Váha ježkov sa v hrubom pohybuje od 250 do 650 g. Sú tri línie velikosti ježkov: 1. Mini linie (váha do 300 g, problémy s odchovom), 2. Medium linie (váha 350 – 500 g, vätšina chovaných ježkov) a 3. Jumbo linie (váha od 500 g, nemýliť si s obezitou).
Ježko vo voľnej prírode nabehá dlhé trate, potrebuje preto priestor pre dostatočný pohyb. Je potrebné, aby ježko mohol denne behať. Optimálne je dať ježkovi do klietky kolotoč na behanie, v ktorom dokáže behať celé hodiny. Ak nebude mať kolotoč, bude vám behať po klietke a hľadať ako by sa zabavil, často krát aj utečie. Preto veľmi odporúčame kolotoč, v ktorom dokáže behať celú noc. Samozrejme je na to treba myslieť pri umiestňovaní klietky s ježkom v byte, aby vás svojím nočným behaním nebudil. Pri výbere kolotoča vyberáme taký, ktorý má v behacej časti mriežky, keďže ježko sa počas behania vyprázdňuje, je vhodné umiestniť pod kolotoč mačací kočkolit. Rozmerovo vyberajte taký, aby sa do ňho zmestil aj v dospelosti, optimálny priemer je 28 cm. Do ubikácie je vhodné dať okrem kolotoča rôzne úkryty/domčeky, kde si môže ježko urobiť pelech a prespať deň. Ubikácie vybavíme koreňmi a kusmi kôry, možno ale použiť aj drevené búdky a rolky z toaletného papiera, ktoré pre ježka poslúžia ako hračka. V teráriu sa musí nachádzať miska s vodou a miska na jedlo, najlepšia je keramická, tú ježkovia pri prechádzke neprevrhnú.
Teplota pre chov vyhovuje o niečo vyššia izbová, je možné použiť aj lokálny zdroj ohrevu. Ideálna teplota prostredia by mala byť 24-30 ° C. Nikdy nesmie klesnúť pod 18 °C ! Samičky ježkov bielobruchých mávajú 1 - 2 vrhy do roka. Ovulácia je spontánna a po 35 dní trvajúcej gravidite rodí samička 2-10 (najčastejšie 2-4) cca 10 gramových mláďat. Tie sa rodia v nočných alebo skorých ranných hodinách.Mláďatá sa rodia slepé a holé, pichliače sú však vytvorené, ale sú schované pod kožou. Začnú sa objavovať počas 24 hodín po narodení a prvé pichliače majú vždy bielu farbu. Mláďatá otvárajú oči vo veku 18-24 dní. Matka začína mláďatá odstavovať vo veku okolo 3-4 týždňov, cca po šiestom týždni života sú už mláďatá samostatné a oddeľujú sa od matky.
Povaha :
Tento druh ježka je veľmi obľúbený pre svoju pomerne miernu povahu. Nie je hryzavý, ľahko skrotne a uvykne si na branie do ruky. Ježkovia nie sú však vhodné pre malé deti. Pri každom neznámom či pre ne desivom zvuku či pohybu napriamujú pichliače a stáčajú sa do klbka. Pokiaľ si ale na daný zvuk zvyknú, okamžite sa zase rozvinú a je možné ich hladiť aj po pichliačoch!
Manipulácia s ježkom :
Ježkova prirodzená reakcia na akúkoľvek manipuláciu s ním je schúlenie sa do klbka a naježenie pichliačikov ako obranná reakcia. Ak sa však ježkovi venujete a beriete si ho pravidelne na ruky, odvďačí sa vám svojim pokojným správaním. Keď je ježko pokojný, zloží si svoje pichliačiky a vy ho môžete kľudne pohladiť bez toho, aby vás popichal. Ježka treba brať na ruky VŽDY v kľude, pomaly, aby sa nevyľakal. Musí si zvyknúť, že kontakt s vami je príjemný a bez prudkých pohybov a stresu. Dobré je brať ho spredu, tak aby Vás najprv ovoňal a akonáhle sa roztvorí, zdvihneme ho podložením prstov pod bruško. Nebojte sa, ak sa aj najprv schúli do klbka a trošku vás popichá, hlavne sa nesmiete zľaknúť a spraviť prudký pohyb, čo by ho vystrašilo. On sa po chvíľke na rukách ukľudní. Ak ho chcete mať ako domáceho maznáčika a nie len ako výstavný kus, musíte sa mu venovať, no stačí mu naozaj málo, každý deň si ho vziať aspoň na chvíľku na ruky, aby mu bol kontakt s vami prirodzený.
Začíname s chovom:
Ako základnú výbavu pre ježka odporúčame :
- Klietka – odporúčame minimálne 90x45x30 cm
- Podstielka – hobliny / mačací kočkolit / Asan
- Krmivo – mačacie granule, cvrčky / múčne červy
- Miska na krmivo
- Miska na vodu / napájačka
- Hračky / preliezačky, kolotoč
- Toaleta pre hlodavcov
- Úkryt / Domček