KORELA CHOCHOLATÁ

Lat.názov:                           Nymphicus hollandicus

Dĺžka:                                  30 cm

Priemerná dĺžka života:     15-18 rokov

Rozdiely v pohlaví: 

Samičky majú matnejšiu farbu tváre a čiarkovanú spodnú stranu chvosta. Samčeky majú sýtejšie sfarbenú tvár ako samičky. Mladé vtáky sa podobajú na dospelé vtáky.

Pôvod: Austrália

Charakteristika: 

Austrálskeho obyvateľa – korelu chocholatú – Európa uvidela prvýkrát v štyridsiatych rokoch 20. storočia. Podobne ako papagájce, aj korela sa čoskoro začala chovať celkom bežne vo veľkých množstvách. Veselá povaha a pokojné, mierne správanie predznamenali obľúbenosť tohto vtáčika na celom svete, či už pri chove v domácnosti, alebo vo voliérach. Ľahko sa dajú skrotiť a naučia sa napodobňovať zvuky, niektoré aj rozprávať. Radi sa kúpu, pre to je dobré poskytnúť im raz za čas do klietky kúpeľničku, ktorú nájdete v obchode pre zvieratká. Korely sú dostatočne vľúdne k iným vtáčikom, možno ich prechovávať vo voliérach s malými pinkami a astrildmi. Vyskytujú sa v mnohých farebných mutáciách.

Potrava: 

Korelám podávajte zmes pre austrálske papagáje, trochu jabĺk, slnečnice a zelené krmivo( listy púpavy, trávu). Ako základ krmiva pre korely sú hotové zmesky, ktoré sú v každom obchode pre zvieratá . Ku suchému krmivu by sme mali dávať aj ovocie(jablká, kivi ,jahody ,čerešne ,mango ,..) ,zeleninu (reďkvičky , mrkvu ,uhorky ,hrášok ,...). Mali by ste im zvoliť dennú krmnú dávku okolo 1 až 2 lyžíc zrna na deň .Keď im chcete obohatiť jedálniček môžete pomocou tyčiniek ,ktoré dostať v obchode a tiež vitamíny. Tropické ovocie ako napr. pomaranč,citrón... NEPODÁVAME !!!

Chov a rozmnožovanie: 

Tieto otužilé vtáky môžete chovať v záhradných aviáriách vyrobených z akéhokoľvek pletiva. Neničia výrobky z dreva. Tento papagáj je pomerne nenáročný na chov a skrotený jedinec sa môže stať milým rodinným spoločníkom.  Je jedným z druhov, držiaci si u nás veľmi dlhú tradíciu a pre jeho nenáročnosť sa hodí aj pre začiatočníkov, a to ako do chovu, tak aj na držanie sólo. Na nové prostredie si rýchlo zvyká. Korely sú veľmi dobrí letci a preto je dôležité dovoliť im v domácnosti sa preletieť mimo klietky. Dôležité sú bidlá, ktoré slúžia na obrusovanie zobáka a pazúrov. Výborné sú brúsne bidlá (zakúpite ich v chovprodukte), ale dôležité je dať do klietky i konáriky stromov. Tie slúžia na obrusovanie, ale zároveň z nich vtáky okusujú kôru a získavajú z nej minerálne látky. Konáre by mali byť rôznej hrúbky. Poskytnú dostatok zábavy a „práce“ pre vtáka počas vašej neprítomnosti.

Korely sú plodné vtáky, pokúšajú sa hniezdiť v ktoromkoľvek ročnom období. V chladných mesiacoch odstráňte búdky, aby ste ich odradili od hniezdenia, lebo úspešné vysedenie mláďat je chladným počasím veľmi značne obmedzené. Keď sa oteplí, rozmiestnite hniezdne búdky späť do aviária. Inkubácia trvá 18 dní, mláďatá opúšťajú hniezdo vo veku 28 dní.

Choroby : 

Chorý vták často prestane jesť potravu, je tichý ,spí na dvoch nohách ,keď postrehnete prvé príznaky ochorenia mali by ste ísť čo najskôr k veterinárovi  .Niekedy to však nepostrehnete, najlepšie je kontrolovať trus . Nemocný vták má trus riedky a prvé čo potrebuje je teplo .U koriel sa najčastejšie vyskytujú červené vtáčie roztoče a roztoče Cnemidocoptes .Vták môže dostať aj otras mozgu a to najčastejšie z dôvodu narazenia do okna ,takže ho pri lietaní treba zakryť . 

Správanie :

Korely síce nepatria k tak veľkým talentom na rozprávanie ako napr. papagáj žako . Sú však veľkými talentami na pískanie stále tej istej melódie a možno aj viacerých.  Keď však chcete, aby sa naučili opakovať slová musíte veľa cvičiť a to zo začiatku s jednoduchými slovami. Skrotiť sa dajú dobre obidve pohlavia, samček možno lepšie začne napodobovať zvuky, melódie a slová. Je to z toho dôvodu, že sa snaží „konkurovať sokovi“ pri dvorení samičke. Keď budete mať jedného vtáčika, viac sa naviaže na vás, ale bude si vyžadovať oveľa viac pozornosti. Žiadny vták nebude rád, keď ho chytíš do ruky a budeš ho chcieť hladkať. Milujú však sedenie na ramene a hlavne, keď máte náušnice, ktoré sa trblietajú alebo niečo zaujímavé. Najradšej majú škrabkanie za chocholkou a tiché hovorenie. Korelám zabezpečte dostatok vašej prítomnosti a lásky, doprajte im dostatok zábavy v podobe rôznych hračiek. Chocholček vám prezradí ich náladu : keď je vták kľudný a spokojný, chocholček prilieha k hlavičke, čím je napätejší alebo vystresovaný, chocholček je vztýčený a vzpriamený. Je to prejav nespokojnosti. Ukľudnite ho a budete mať radosť zo vzájomnej spoločnosti obidvaja.

Pozor ! Nikdy nechoďte na nich rukou s vrchu .Mali by pocit ,že ich loví dravý vták a rýchlo by ste stratili dôveru.

Začíname s chovom: 

Ako základnú výbavu pre korelu odporúčame:

Klietka - min. 60x30x50

Podstielka – drevná štiepka, kukuričná

Krmivo – zmes pre korely

Snack – tyčinky pre korely

Sépiová kosť

Piesok na trávenie

Miska na piesok

Kúpeľnička

Závesná hračka