Agapornis škraboškový

Lat.názov  :              (Agapornis personata) 

Veľkosť :              Približne 15-16 cm

Vek:                      10-15 rokov    

Výskyt:                  Afrika

Charakteristika:

Agapornis je neustále aktívny, temperamentný a energický. Vedia dobre lietať a taktiež rady šplhajú. Doporučuje sa im v chovateľských potrebách kúpiť rôzne hračky, aby sa nenudil v dobre, keď je zatvorený v klietke. Hračky však musia byť z pevného materiálu, aby ich vtáci rýchlo nezničili. Hodia sa k chovateľom, ktorí im nezabúdajú poskytnúť pozornosť a rozptýlenie. Iba v takom prostredí dokážu byť svojou spoločenskou povahou príjemnými spoločníkmi. Majú milý a radostný výraz. K majiteľovi si vytvárajú silné puto. Pokiaľ je chovaný v páre, sú na sebe obaja vtáci veľmi závislí. Samostatne chovaný agapornis sa preto veľmi naviaže k človeku, ktorý by sa mu mal veľa venovať. Sú to veľmi zvedavé a nebojácne vtáky, ktoré ľahko skrotnú (radi sedávajú na ramene, hlave, zvedavo a hlavne neodbytne lezú do tanierov s našim jedlom;).

Potrava:

Kŕmime ich zmesou pre agapornisy, ktorú dopĺňame o kúsky ovocia, zeleniny a rôzne druhy tráv.  Radi si pochutnajú aj na piškótkach. PIESOK NA TRÁVENIE, grit a sépiovú kosť by mali mať k dispozícii stále !!! Vhodným ovocím sú : banány, jablká, hrušky, čerešne, broskyne, ananás, nektarinky, melón, jahody, maliny, ostružiny, mango, hrozno. Zo zeleniny sú vhodné: varené zemiaky, karfiol, špenát, tekvica, cuketa, hrášok, zelené lusky, výhonky fazule Mungo, kel, kapusta, cibuľa, cesnak.

Rozlíšenie pohlavia:

Pohlavie je ťažko rozlíšiteľné. Je možné určiť ho u veterinára DNA testom.

 Chovateľské zariadenie:

Pre jedného agapornisa je vhodná aj malá okrúhla klietka v rozmere V x Š 65x40 cm . Je však potrebné ho sem tam púšťať z klietky na voľný prelet po byte. Väčšinou sa dokážu aj samy vrátiť späť do klietky. Agapornisy veľmi radi po klietke šplhajú a vešajú sa, klietka by preto mala byť vybavená rôznymi lanami, preliezkami a hračkami.

Denná činnosť:

Jedná sa o ,,živé“ vtáky, ktoré okrem lietania veľmi radi šplhajú. Zdržiavajú sa vo všetkých častiach voliéry. Veľmi radi sa kúpu, preto majú mať po celý rok dostatok vody na kúpanie. Vhodné je zaobstarať im v chovateľských potrebách vaničku na kúpanie.

Znášanlivosť:

K jedincom svojho druhu sa správajú spoločensky. V jednej veľkej voliére môžeme chovať viac párov, buď 1 pár alebo 3 a viac párov. Vtáci však na seba musia byť zvyknutý od mlada, sú to vtáky so silným teritoriálnym vnemom, preto je niekedy ťažké pridať k ním nového spoločníka rovnakého alebo iného druhu. Do voliéry by sme mali púšťať agapornisy naraz, aby nedošlo k ,,hádkam“ o už obsadené teritórium. Nikdy však nedávame nové jedince, bez prípravy, k inému agapornisovy do klietky. Ten je potom považovaný za votrelca a podľa toho s ním obyvateľ klietky taktiež zaobchádza. Je lepšie premiestniť obidvoch vtákov do nového zariadenia alebo ich najskôr nechať dlhšiu dobu na seba zvyknúť tak, že klietky umiestnime blízko seba.

Hniezdenie:

2-3 x ročne. Nechávame ich hniezdiť až keď sú staršie ako 1 rok. Samice znášajú asi 4 vajíčka, sedia na nich približne 20-22 dní. Asi po 45 dňoch mláďatá opúšťajú búdu, aj naďalej sú kŕmené rodičmi.

Začíname s chovom: 

Ako základnú výbavu pre agapornisa odporúčame:

Klietka - min. 65x40cm

Podstielka – drevná štiepka, kukuričná

Krmivo – zmes pre andulky

Snack – tyčinky pre andulky

Sépiová kosť

Piesok na trávenie

Kúpeľnička

Závesná hračka

Akcia pre začínajúcich chovateľov: 

Zľava 5% na celý nákup pri kúpe zvieratka a minimálne 5 produktov zo základnej výbavy.